Patrycja Balicka

Kobieta, córka, matka, przyjaciółka i psychoterapeutka.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka :-)

Patrycja Balicka19 grudnia 2020Komentarze (0)

„Książki to także świat, i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi”.

Wiesław Myśliwski, Traktat o łuskaniu fasoli

***

Szybki, krótki przegląd książkowych inspiracji

 

Macie już prezenty? A może książka? Przygotowałam  własny, krótki przegląd moich pozycji książkowych z ostatnich miesięcy. Może okażą się dla kogoś inspiracją. Kolejność nie jest rankingowa. Niektóre z wybranych książek, dopiero co zaczęłam czytać. to znaczy dokładnie tę pierwszą 🙂

1. Rupi Kaur, Dom ciało

 

To nowy tomik poezji Rupi Kaur. Bardzo kobiecy, intymny, refleksyjny. Dotyczy miłości, straty, traum, powrotu do zdrowia, kobiecości, emigracji. W twórczości Kaur kruchość, delikatność przewija się z kobiecą siłą. Z ludzką siłą do istnienia, wbrew wszystkiemu, wbrew dramatycznym traumom, krzywdom, zranieniom. Bije z niej też refleksja, mądrość, ale też dystans i humor.  Rupi Kaur, jest odważna, niebanalna. Swój pierwszy tomik poezji wydała własnym sumptem.

Cytowałam już kiedyś w jednym wpisie Kaur. Na czytelniczkę/ czytelnika, który pierwszy znajdzie ten cytat i do mnie napisze czeka nowy tomik Rupi Kaur w prezencie ode mnie.

2. Jolanta Brach-Czaina, Szczeliny istnienia

 

Szczeliny istnienia to esej filozoficzny. Dotyczy podstawowych sytuacji egzystencjalnych: miłości, cierpienia, umierania, narodzin z perspektywy codzienności. Tej książki nie potrafię opowiedzieć. Czytam ją zdanie po zdaniu, wracam, zaczynam znów. Zamieszczam fragment poniżej.

„To, o czym chcę mówić, dotyczy istnienia w postaci egzystencjalnego konkretu, którym jest zarówno napotkany kamień, jak i każdy z nas. Można też powiedzieć, że dotyczy bytu – a więc tego, co jest i co posiada moc obecności pełną, którą wyraża słowo JEST. Bo czyż można być mocniej niż to, co jest? I czy nasze myśli nie powinny zwracać się ku temu, co jest, ku otaczającemu nas bytowi, jakim też sami jesteśmy?”

3. Eva Eger, Wybór

 

 

To historia amerykańskiej psychoterapeutki, która była więźniarką obozu Auschwitz. W 1944 roku jako szesnastolatka Edith Eger została wywieziona do Auschwitz. Przetrwała, bo doktor Józef Mengele lubił patrzeć na jej taniec. Gdy obóz został w końcu wyzwolony, Edith, u skraju sił, została wyciągnięta ze stosu ciał. Tylko to nie jest historia obozowa wyłącznie. A właściwie w ogóle nie jest. To jest niezwykła historia o sile życia, o wyborze który każdy z nas ma. Autorka opowiada jak w „średnim wieku” zaczęła się uczyć psychologii, psychoterapii i została psychoterapeutką. To historia o tym, jak jej dramatyczne przejścia, jej życie, są jej zasobem w pracy z innymi ludźmi, w pomaganiu im. To bardzo ważna dla mnie książka.

4. Jessica Bruder,  Nomadland W drodze za pracą

 

To opowieść jak mając niewiele, będąc uznanym przez innych za bezdomną/bezdomnego można zachować chęć i radość życia, ludzkie odruchy. Bohaterowie nie mają oszczędności, wyparowały w kryzysie, lub z innych powodów. Żegnają się z wygodnym życiem, przesiadają się  do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy – na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona. Żyją tak delikatnie, że innym nie wadzą. Nawiązują przyjaźnie, dzielą się doświadczeniami, pomagają sobie nawzajem.

To włóczęga po innej Ameryce. Dla mnie to historia o wolności. Czy wolny jest bardziej ten ktoś z napchanym kontem, tytułami, luksusowym samochodem?

5. Agnieszka Jelonek, Koniec świata umyj okna

 

 

Książka niewielka, szybka w lekturze, tyle że pozostająca w pamięci na dłużej. Bohaterkę zaczynają dręczyć ataki paniki. Nie rozumie ich przyczyn, z pozoru wydaje się, że prowadzi życie jak to się teraz modnie mówi „wystarczająco dobre” z wystarczająco dobrym mężem. No, ale coś jednak jest nie halo. Dla lękowców może być pewnym ukojeniem, perspektywą, że nie tylko mnie spotykają lęki.

Dobrze miało być krótko, ale jeszcze jedna pozycja.

6. Lori Gottlieb, Czy chcesz o tym porozmawiać?

 

 

Terapia oczami terapeutki i jej terapeuty to za mało, aby opisać tę książkę. Lori jest terapeutką. Historia zaczyna się od jej życiowego kryzysu. Terapeutka, też człowiek. Ktoś ją zostawia, ona zdezorientowana – przecież mówił, że kocha. Banalne? Bynajmniej nie. Jej opisy siebie i swoich stanów są ujmujące. Opisuje siebie z rozbrajającą szczerością. Jak wtedy, kiedy sama będąc w rozpaczy zawlokła się na sesję z pacjentką w bluzce od pidżamy. I pacjentka zapytała czy to pidżama. Co z tego wyniknęło znajdziecie w książce. To także opisy sesji terapeutycznych – dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć jak sesja może wyglądać.

Losy bohaterów, pacjentów pokazują barwność życia, jego przewrotność i zawsze siłę życia, ale także rolę drugiego pomocnego człowieka, którego spotykamy na swojej drodze. Rolę relacji, wszyscy pragniemy dobrych więzi.

Rozpędziłam się, ale miało być krótko więc kończę.

***

Dołączam piosenkę zespołu Frankie Goes to Hollywood „The Power of Love. To miłosna piosenka, jeden z moich hitów. Jest przeszywająca, tłumaczę ją od kilku lat 🙂 No i nie zapomnijcie o konkursie. Czekam 🙂

 

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Patrycję Balicką Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Patrycja Balicka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem patrycja.balicka@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: