Patrycja Balicka

Kobieta, córka, matka, przyjaciółka i psychoterapeutka.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Kino w czasach izolacji

Patrycja Balicka14 maja 2020Komentarze (0)

Subiektywny wybór filmów z Docs Against Isolation

 

***

Festiwal filmów dokumentalnych Docs Against Gravity jest przeniesiony z maja na wrzesień tego roku. I oby odbył się we wrześniu. Jednak dla fanów tego festiwalu i nie tylko, jest niespodzianka w postaci Docs Against Isolation. Ucieszyłam się z tego bardzo. Staram się szukać, także w obecnej sytuacji pozytywów. I choć wolałabym być na festiwalu z moją przyjaciółką kinomanką, to doceniam, że mogę obejrzeć teraz filmy z poprzednich edycji festiwalu, że prezentacje filmów nie kolidują ze sobą, i że w ogóle festiwal jest! 🙂 W ramach tego wydarzenia jest dostępnych wiele filmów on line. Wydarzenie będzie trwać jeszcze tylko do 18 maja. Zebrałam się, aby wskazać kilka dokumentów, które zrobiły na mnie olbrzymie wrażenie. Może to będzie jakaś inspiracja dla kogoś na spędzenie kreatywne wolnego czasu. Pod moim opisem dołączam linki do filmów na portalu ninanteka.

A zatem moja shortlista

 

1. Kraina miodu

 

 

Dla mnie to film o sile życia. Akcja filmu rozgrywa się w Macedonii. Główną bohaterką filmu jest kobieta, która mieszka ze schorowaną matką, na odludziu. Nie mają prądu, dostępu do wody. Bohaterka utrzymuje się z produkcji miodu. Jednak prowadzonej naturalnie. Nie wykorzystuje do tego uli, sprzętów itp. I najważniejsze Ona nie wykorzystuje pszczół. Bierze tylko połowę miodu, połowę zostawia wytwórcom- pszczołom. Pewnego dnia w okolice sprowadza się wielodzietna rodzina, z delikatnie ujmując innym podejściem do przyrody, zwierząt, świata. I co z tego wyniknie, zobaczcie sami.

„Kraina miodu” zdobyła liczne nagrody. Film otrzymał również dwie nominacje do Oscara za 2019 r. w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Międzynarodowy.

https://ninateka.pl/film/kraina-miodu-ljubomir-stefanov-tamara-kotevska

2. Człowiek

 

 

Wybitny francuski fotograf i dokumentalista dociera do ponad 2 tysięcy rozmówców na całym świecie. Pyta ich o miłość i śmierć, o strach i wojnę o sens życia, o to kiedy czują się szczęśliwi. Odpowiadają mu m.in. pracownicy fizyczni w Bangladeszu, afgańscy uchodźcy czy amerykańscy skazańcy oczekujący na wyrok w celi śmierci. Reżyser pokazuje nam ważne wydarzenia z różnych perspektyw, np. izraelskiego mężczyzną, która stracił bliską osobę i palestyńskiego mężczyznę, który szuka sprawiedliwości. Człowiek to nie tylko poruszające historie. To przede wszystkim próba pokazania tego co nas wszystkich ludzi łączy, nieważne gdzie mieszkamy, czy jesteśmy bogaci czy biedni, czy biali, czy czarni. Dokument ten wyróżniają piękne zdjęcia. Piękne to za mało powiedziane. Po młodzieżowemu obecnie to byłoby : epickie 🙂

https://ninateka.pl/film/czlowiek-human-yann-arthus-bertrand

3. Stroiciel Himalajów

 

 

Czy 100 letnie pianino można zatargać z Londynu w Himalaje, do buddyjskiej wioski położonej na wysokości 4267 metrów nad poziomem morza????? Zobaczcie sami. Historia jest o tym, że ktoś podjął to wyzwanie. To 65 letni mężczyzna mieszkający w Londynie, który od 40 lat zajmuje się pianinami. To film o tym także, że muzyka jest uniwersalnym językiem, ponad narodami, podziałami, rasami. Więcej nie ma co pisać. Lepiej obejrzeć.

https://ninateka.pl/film/stroiciel-himalajow-piano-to-zanskar-michal-sulima

4. Człowiek delfin

 

 

Człowiek delfin to historia Jacques’a Mayola, jednego z najznakomitszych nurków w historii, wielokrotnego rekordzisty świata w nurkowaniu głębinowym. Ta historia zainspirowała Luca Bessona do stworzenia filmu Wielki Błękit. Poznajemy w  dokumencie wspaniałego nurka bliżej – jego niezwykłe życie, pasję, kontakt z naturą. Poznajemy także jego przyjaciół, dzieci, trudne kawałki z życia.  Bohater dochodził do ekstremalnych wyników wytrzymałości ciała ludzkiego. W filmie mamy okazję zobaczyć i zdjęcia archiwalne i współczesną fotografię podwodną w wykonaniu najlepszych na świecie nurków. To historia człowieka, ukazująca też cenę sukcesu. To co przebija z niej, to niesamowita więź bohatera z naturą, jakiś pierwotny instynkt, z którego potrafił korzystać. To dokument, który zadziwia, inspiruje, uczy, smuci, porusza.

https://ninateka.pl/film/czlowiek-delfin-lefteris-charitos

5. My Generation

 

Wciągająca opowieść o narodzinach brytyjskiej popkultury lat 60, pełna muzyki, ciekawych zdjęć, wywiadów. Opowiedziana z perspektywy młodego Micheala Caine’a, który jest narratorem. Historia pełna osobistych wspomnień, bezcennych anegdot, muzyki, energii swingującego Londynu i gwiazd tamtej epoki. Ale nie tylko. To także historia o klasowym społeczeństwie brytyjskim, o dojściu do głosu i własnej przestrzeni niższych warstw społecznych.

https://ninateka.pl/film/moje-pokolenie-david-batty

***

Czasu do zakończenia festiwalu w Internecie zostało już niewiele, dlatego nie zwlekajcie zbytnio. A ja życzę nam wszystkim spotkań na festiwalu, już nie w Internecie, we wrześniu 🙂

I ode mnie cytat z Myśliwskiego, który jest dobry na wszystko, no może prawie wszystko 🙂

„Czas jakby stanął w miejscu. A taki stojący czas długo może czekać. Według mnie przez człowieka przepływa kilka czasów jednocześnie, a każdy płynie swoją prędkością. Jeden niczym, rwący, górski potok, że nie da nam się nawet za siebie obejrzeć, aż trudno uwierzyć, że tak szybko, inny jakby płynął i nie płynął, wije się niczym przez rozległą równinę, stoimy na jego brzegu i wydaje się nam się, że i on przystanął, ale niechby na jego powierzchni pojawił się listek, a widzimy że płynie. Jest i taki czas, który płynie, jakby się wspinał pod górę, niekiedy przystaje, cofa się i broni, żeby nie upłynąć”.

Wiesław Myśliwski – Ostatnie rozdanie

 

 

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Patrycję Balicką Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Patrycja Balicka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem patrycja.balicka@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: